Obchody jubileuszu 50 - lecia pracy duszpasterskiej w Międzyrzecu Podlaskim ks. inf. Kazimierza Korszniewicza i konferencja popularno - naukowa
Kościół
Pt. 20.10.2023 13:12:35
20
paź 2023
paź 2023
Msza św. dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo z racji 50-lecia posługi kapłańskiej w Międzyrzecu Podlaskim ks. infułata Kazimierza Korszniewicza będzie sprawowana w najbliższa niedzielę, 22 października w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Przewodniczył jej będzie biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Eucharystię poprzedzi konferencja popularno - naukowa pt.: "Totus Tuus" - "Wszystko postawiłem na Maryję" - myśl papieska i prymasowska jako determinanty rozwoju kulturowego i duchowości maryjnej ludności Podlasia". Konferencja rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali kinowej w Międzyrzecu Podlaskim.Po Mszy św. odbędzie się promocja monografii jubileuszowej.
na uroczystości zapraszają Społeczny Komitet Organizacyjny, władze samorządowe powiatu bialskiego, miasta oraz gminy Międzyrzec Podlaski i Bialskopodlaska Lokalna Grupa działania.
Ks. Kazimierz Korszniewicz urodził się 30 kwietnia 1936 roku w Wohyniu. Pochodzi z rodziny chłopskiej. W swojej rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową, a w Siedlcach Gimnazjum Biskupie oraz studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Duchownym. 11 czerwca 1960 roku uzyskał święcenia kapłańskie.
Po ukończeniu studiów specjalistycznych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii. Od 28 sierpnia 1973 roku był proboszczem parafii Św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim. Prowadził działalność charytatywną – kuchnię charytatywną dla potrzebujących. Z jego inicjatywy wybudowano kościoły w Maniach, Krzewicy, Kościół Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim, przy których powstały nowe parafie, oraz Kaplicę mszalną w Żabcach. Jest pomysłodawcą budowy wielu pomników i postumentów w mieście. Pełniąc obowiązki proboszcza parafii Św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim sprawował urząd Wikariusza Generalnego diecezji Siedleckiej przez okres trzech lat. Kapelan Rejonowego Szpitala w Międzyrzecu Podlaskim, inicjator i przewodniczący Fundacji na rzecz ochrony Miejskiego Szpitala i Służby Zdrowia, członek honorowego Związku Sybiraków oraz Związku Więźniów Politycznych okresy Stalinowskiego.
Odznaczony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Katedralnej w Siedlcach, a także godnościami papieskimi: Prałat Jego Świętobliwości Jana Pawła II i godnością Protonotariusza Apostolskiego czyli Infułata, co stanowi najwyższą godność jaką może otrzymać kapłan. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski otrzymał 30 października 1997 r. w dowód uznania za działalność społeczną i szczególne zasługi dla naszego miasta (źródło: UM Międzyrzec Podlaski)
1 komentarze
Z KODEŃCA do Międzyrzeca