Międzyrzec Podlaski

Ostatnie pożegnanie kpt. Władysława Szwendera, weterana spod Monte Cassino

Region Śr. 31.05.2023 16:10:59
31
maj 2023

W środę, 31 maja w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe kapitana Władysława Szwendera, weterana spod Monte Cassino. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Mikołaja przewodniczył ks. Dariusz Parafiniuk - dziekan dekanatu międzyrzeckiego. Uroczystości miały charakter państwowy.

„Żegnamy dziś wiernego żołnierza Rzeczypospolitej, bohatera naszej wolności, którego przykład życia pozostanie dla nas wzorem miłości do Ojczyzny. Wierzę, że wspomnienia o zmarłym i przesłanie jego życia pozostaną z nami na zawsze” – napisał w liście Mateusz Morawiecki. Pismo od premiera odczytał podczas uroczystości poseł Marcin Duszek.

Następnie kondukt żałobny w asyście żołnierzy I Warszawskiej Brygady Pancernej udał się na cmentarz parafialny przy ulicy Brzeskiej. Urna z prochami zmarłego kapitana Szwendera została przewieziona zabytkowym Jeepem prowadzonym przez rekonstruktorów z Fundacji Wolności i złożona do rodzinnego grobu.

____________________________
Kapitan Władysław Szwender mieszkał w Kanadzie. Utrzymywał kontakty z rodzinną w Międzyrzecu. Zmarł 31 maja 2022 r. w Edmonton. Miał 97 lat. Pogrzeb Weterana odbył się w Edmonton 11 czerwca 2022 roku. Zgodnie z jego wolą część prochów zostało przewiezionych do rodzinnego grobu w Międzyrzecu Podlaskim.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.