Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski: powstaje Izba Regionalna Ziemi Międzyrzeckiej

Region Wt. 26.03.2024 17:49:35
26
mar 2024

W Międzyrzecu powstaje Izba Regionalna Ziemi Międzyrzeckiej. Będzie się ona mieścić w Pałacu Potockich. Jak stworzyć lokalne miejsce pamięci, mówiła podczas wczorajszego, 25 marca spotkania Agnieszka Ignatiuk, kustosz w dziale historii Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

- Izba regionalna może znajdować się w jednym pomieszczeniu. Najlepiej przy instytucji kultury czy tak jak tutaj w Pałacu Potockich. Nie ma przepisów, które by wyszczególniały jakie są zasady i wymogi np. ile izba powinna mieć eksponatów, jaką powierzchnię. Najważniejsze są wymogi zabezpieczające pomieszczenie przed różnymi zagrożeniami, które mogłyby sprawić, że zbiory uległyby kradzieży czy zniszczeniom - mówi Agnieszka Ignatiuk.

Izba Regionalna Ziemi Międzyrzeckiej będzie się mieścić na parterze pałacu.

- Zakładamy, że będzie to jedno pomieszczenie, ale nie wykluczamy, że z czasem będziemy zajmować coraz więcej pomieszczeń albo robić wystawy czasowe w przestrzeni pałacowej. Izba Regionalna Ziemi Międzyrzeckiej, rozpoczyna zbiórkę eksponatów. Zbiórka potrwa do 30 czerwca. Na bazie Izby może być utworzone muzeum regionalne - mówi Angelika Magier, koordynator Izby Regionalnej Ziemi Międzyrzeckiej.

- Pomysł jest bardzo trafny. My już od 15 lat walczymy o utworzenie muzeum. Jeżeli będą pierwsze kroki poczynione jako tzw. Izba Regionalna to bardzo dobrze, bo to już jest początek - mówi Mirosław Maraszek. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego.

- Przed nami jeszcze dużo pracy. Obecnie realizujemy projekt, który ma wypracować format tej Izby. Historia to bardzo ważny aspekt naszej bytności. Ta forma przekazu, która będzie w tej Izbie musi podążać z duchem czasu. Musimy ją stworzyć tak by była atrakcyjna zarówno dla międzyrzeczan, ale także dla odwiedzających nas turystów – mówi Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.