Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec Podlaski: spotkanie z przewodnikiem w kościele

29
kwi 2024

W niedzielę, 28 kwietnia w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu odbyło się spotkanie z przewodnikiem. Było to już trzecie spotkanie z cyklu „Na ścieżkach sztuki w kościele św. Mikołaja”. Przewodnikiem była i o artystycznych sekretach ołtarza głównego w świątyni w Międzyrzecu Podlaskim mówiła Dorota Pikula – Kuziak - kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

- To dobra okazja, by patrząc na konstrukcję ołtarza przedsoborowego, połączyć się z ołtarzem posoborowym i zrozumieć, że w ten sposób oddane są we wnętrzu kościelnym dzieje kościoła. Wielka konstrukcja, która stoi w prezbiterium jest okazją, żeby odkryć artystyczne sekrety. Nad wszystkim góruje oko Boga, które daje sygnał poprzez rzeźbę, że Bóg widzi wszystko, co się dzieje w świecie ziemskim i czeka na wejście wiernych do Jego Świątyni – mówi Dorota Pikula - Kuziak.

Spotkania z przewodnikiem w kościele św. Mikołaja w Międzyrzecu cieszą się dużym zainteresowaniem. - Mamy wykształcenie plastyczne. Pracowaliśmy przy konserwacji zabytków. Jesteśmy też zainteresowani historią miejscową. Nie jesteśmy stąd. Jesteśmy przyjezdni dlatego chcemy poznać to miejsce - mówią Anna i Radosław Cygan.

Spotkania z przewodnikiem w kościele św. Mikołaja odbywają się w ramach przygotowań do jubileuszowych uroczystości 550-lecia budowy kościoła. Kościół św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim jest najstarszą świątynią w mieście. Został zbudowany w 1477 w roku.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.