Międzyrzec Podlaski

Jubileusz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim

30
cze 2024

W sobotę, 29 czerwca w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się uroczystości odpustowe połączone z 250-leciem budowy kościoła i 30-leciem erygowania parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp. Grzegorz Suchodolski wspólnie z kapłanami pracującymi w tym kościele: ks. prałatem Janem Jaworskim - rektorem kościoła Piotra i Pawła w latach 1978-1987, ks. prałatem Eugeniuszem Filipiukiem - proboszczem parafii w latach 1994-2005, ks. kanonikiem Pawłem Madalińskim - proboszczem parafii w latach 2005 – 2021 oraz obecnym proboszczem ks. Dariuszem Ostałowskim.

- W tym roku obchodzimy 250 rocznicę budowy tego kościoła. To dawna cerkiew unicka. Historia tej świątyni sięga XVI wieku. Obecny kościół został wybudowany w latach 1772-74 z fundacji Augusta Czartoryskiego.  Pierwszym proboszczem tej parafii w latach 1994-2005 był ks. Eugeniusz Filipiuk. Następnie od 2005 do 2021 ks. Paweł Madaliński – mówi obecny proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim jest ks. Dariusz Ostałowski.

- Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za historię tego miejsca. Za ten kościółek, który od 1774 roku jest miejscem modlitwy dla tutejszych mieszkańców a od 30 lat jest miejscem budowania wspólnoty żywego kościoła parafii pod wezwaniem apostołów Piotra i Pawła – mówił bp. Grzegorz Suchodolski. - Chcemy od Jezusa uczyć się tej ufności, że łódź Jego Kościoła nawet jeśli jest mocno smagana wichrami tego świata będzie płynęła bezpiecznie. Dzisiaj łajba kościoła jest rozhuśtana. Wielu wypada za burtę ale animowanie życia pastoralnego czy liturgicznego, formacyjnego we wspólnotach parafialnych jest czymś w rodzaju koła ratunkowego, żeby z powrotem wciągnąć za burtę tych , którzy przez różne wydarzenia życiowe ze tej wspólnoty i z tej łodzi kościoła powypadali. W czasie wizytacji kanonicznej bp Kazimierz kilka dni temu zachęcał Radę Parafialną i ks. proboszcza żeby tu w tej świątyni ustanowić stałą adorację Najświętszego Sakramentu w ciągu dnia dla całego miasta – mówił w homilii ks. bp Grzegorz Suchodolski.W 1994 roku ks. biskup Jan Mazur erygował parafię św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim. W latach 1921 – 1994 był to kościół rektoralny. Należał do parafii św. Mikołaja.

W latach 1978-1987 rektorem kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu był ks. Jan Jaworski.

- W tym czasie została wybudowana plebania. Jestem przeszczęśliwy, że na mojej drodze kapłańskiej a ona trwa już 56 lat spotkałem tutaj ogromne grono przyjaciół. Bez tych przyjaciół tutaj wiele rzeczy nie mogło zaistnieć – mówi ks. Jan Jaworski.

Ostatnim rektorem tego kościoła i pierwszym proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu był ks. Eugeniusz Filipiuk. - Tutaj zostawiłem wiele serca. Przez 11 lat uczyłem młodzież w Liceum Ogólnokształcącym. Jest wiele powołań z tego czasu. Nawet mój obecny wikariusz ks. Łukasz Skolimowski tutaj edukował się - wspomina ks. Eugeniusz Filipiuk.

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu ma wielu przyjaciół. Do tego kościoła chętne przychodzą mieszkańcy z czterech międzyrzeckich parafii.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.